Краен срок: 05.01.2016 г. 17:30 часа.
Цел на процедурата:
Целта на настоящата процедура е да се улесни достъпа до заетост и да се осигури подкрепа за социалното включване на уязвими групи чрез създаване на подходящи условия за тяхната професионална интеграция в сферата на социалната икономика.
Допустими целеви групи по настоящата процедура са:
– Хора с увреждания;
– Лица в неравностойно положение на пазара на труда и други социално изключени лица*(1);
– Представители на различни общности, заети в социалните предприятия, кооперации и специализирани предприятия за хора с увреждания;
– Лица, заети в институции и организации, свързани със социалното предприемачество.
Общ бюджет на процедурата за предоставяне на безвъзмездна помощ: 15 000 000 лева.
Размер на безвъзмездната финансова помощ:
– Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ: 50 000 лева;
– Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ: 391 166 лева;
Не се изисква съфинансиране от кандидатите и/или партньорите по проекта.
По настоящата покана за подаване на проектни предложения, Кандидатът може да участва самостоятелно или в партньорство.
Кандидат може да бъде някое от изброените лица:
– Социално предприятие;
– Работодател;
– Специализирано предприятие на хора с увреждания;
– Кооперация на хора с увреждания;
– Община;
– Район на община;
– Доставчик на социални услуги;
– Неправителствена организация.
За целите на процедурата: „социално предприятие“ означава предприятие, независимо от правната му форма, което:
а) в съответствие със своя учредителен договор, устав или друг правен документ за създаването му, има за основна цел постигането на измеримо, положително социално въздействие, а не генерирането на печалба за своите собственици, членове и акционери;
б) предоставя услуги или стоки, които генерират социална възвръщаемост;
в) използва метод за производство на стоки или услуги, който въплъщава неговата социална цел;
г) използва своята печалба на първо място за постигането на основната си цел и е въвело предварително определени процедури и правила относно всяко разпределяне на печалба между акционери и собственици, което гарантира, че това разпределяне не накърнява основната цел;
д) се управлява по предприемачески, отчетен и прозрачен начин, по-специално чрез включване в управлението на работници, клиенти и заинтересовани страни, засегнати от стопанската му дейност.
Партньор е:
– Обучителни институции и организации;
– Общини и райони на общини;
– Доставчици на социални услуги;
– Неправителствени организации;
Кандидатът и Партньорът/ите трябва да отговарят на следните условия:
– Кандидатът/партньорът разполага с финансов капацитет*(2) (съгласно Счетоводен баланс и Отчет за приходите и разходите за последната и текущата финансови година). На условието за финансов капацитет следва да отговаря всяка от организациите – кандидат и партньор поотделно;
– Когато кандидатът/партньорът е новорегистрирана/новосъздадена организация, горепосочените изисквания се отнасят и за него и се доказват със същите документи за периода от регистрацията на кандидата до момента на кандидатстване;
– Кандидатът/Партньорът трябва да е регистриран в Регистъра на центровете за професионално обучение към НАПОО за професиите и/или специалностите, по които ще се провежда обучението, в случай че кандидатът/партньорът ще извършва обучение по професионална квалификация по проекта.
– Кандидатът/партньорът трябва да е вписан по реда на Глава 4 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане (ППЗСП) в регистъра на Агенция за социално подпомагане (АСП) като доставчик на социални услуги (ако е приложимо).
– Кандидатът/партньорът трябва да е вписан по реда на Глава 4 от ППЗСП в регистъра на Агенция за социално подпомагане като доставчик на социални услуги за деца, въз основа на издаден лиценз от ДАЗД, когато се предвижда в дейностите по проекта да бъдат включени деца (ако е приложимо);
– Кандидатът трябва да е вписан в регистъра на Агенция за хората с увреждания (ако е приложимо).
– Партньорът по процедурата следва да извършва дейностите по проекта, за които е отговорен самостоятелно, а не изпълнява ролята на посредник.
Когато кандидат (в случай че кандидатства с партньор/и) е община/район на община, трябва задължително да представи и Решение на Общинския съвет за подаване на проектно предложение и за одобряване на споразумение за общинско сътрудничество, съгласно чл. 59 и следващи от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА).
Допустими задължителни дейности:
– Дейности за организация и управление на проекта – до 10 на сто от общите допустими разходи по проекта.
– Дейности по информиране и публичност – размер до 2 на сто от общите допустими разходи по проекта, в случаите, в които размера на финансовата подкрепа не превишава 195 583 лв. и до 1 на сто от общите допустими разходи по проекта в останалите случаи.
– По настоящата процедура могат да се подават проектни предложения, които включват комбинация от някои от допустимите дейности:
1. Психологическо подпомагане и мотивиране на лица от уязвимите групи за включване в заетост.
– Психологическо подпомагане включва основно техники за справяне със стреса и повишаване самооценката на включените в дейността представители на целевата група. Придобиване на умения за успешно справяне на работното място и/или адаптиране към работните условия.
Тази дейност следва да се извършва от дипломиран психолог. Мотивирането е свързано със стимулиране и насочване на лицата към придобиване на умения за активно поведение на пазара на труда, вкл. към придобиване/повишаване на професионална квалификация и/или заетост. Мотивирането трябва да бъде проведено така, че лицата от целевата група да придобият знания и умения за ориентиране на пазара на труда и адаптиране към неговите изисквания, за търсене и избор на подходяща заетост и/или адаптиране към условията на вече заето работно място.
2. Социална и професионална интеграция на представители на уязвимите групи в сектора на социалната икономика.
2.1 В рамките на тази дейност следва да бъдат включени мерки насочени към поощряване участието на лицата в социалния и професионалния живот съобразени със спецификите на всеки отделен случай. Това може да бъде постигнато чрез (но не само):
-Развитие на умения за общуване и работа в група;
-Развитие на различни навици и умения за живот;
-Придружаване и подкрепа в процеса на обучение и/или по време на работа;
-Организиране на свободното време, отдих и развлечения (в т.ч. културни и разлвекателни дейности, любителски и професионален спорт и др.);
-Професионално ориентиране, подкрепа за формиране на трудови навици, съдействие за намиране на подходяща работа.
2.2 Дейности, които поощряват автономността и независимостта (помагате на лицето да поддържа личната си автономност, помагате на лицето да осъзнае индивидуалните си способности и ресурси, помагате на лицето да намира собственото си жизнено пространство).
2.3 Разработване на индивидуални трудови, терапевтични и интеграционни програми за хората от целевите групи и тяхното прилагане.
3. Предоставяне на обучения на лицата, за които е осигурена заетост в социалните предприятия, специализираните предприятия и кооперациите на хора с увреждания. За целите на настоящата дейност под „обучение“ се разбира:
3.1 Професионално обучение, пряко свързано със съответното работно място, което се осъществява в съответствие с изискванията на Закона за професионалното образование и обучение (ЗПОО). Обучението се извършва в съответствие с установените нужди на работодателите и с насоченост към упражняваната сфера на дейност и професия, както и към длъжността, която се предвижда да заеме лицето.
3.2 Предоставяне на обучение по ключови компетентности, съгласно Европейската квалификационна рамка. По дейност 3 се допускат обучения единствено по:
– ключова компетентност 2 „Общуване на чужди езици”;
– ключова компетентност 4 „Дигитална компетентност”;
– ключова компетентност 6 „Обществени и граждански компетентности“.
Едно лице има право за периода на изпълнение на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020 г. да получи само едно обучение за придобиване на професионална квалификация и само едно обучение за придобиване на ключова компетентност. Не е допустимо предоставяне на обучение по ключови компетентности по проекта на съществуващ персонал.
4. Осигуряване на наставник от работодателя за новонаети лица. Всеки наставник отговаря за минимум 1 и максимум 7 души – представители на целевата група.
Наставникът ще подпомага назначените хора с увреждания за период до 6 месеца. Наставникът следва да бъде лице от същото предприятие. Отношенията между работодателя и наставника се уреждат с нов трудов договор/заповед или допълнително споразумение към съществуващ такъв, в което се определят разпределението на работното време и всички други условия за изпълнение на наставничеството.
5. Оборудване на новосъздадените работни места и в случай на необходимост, тяхното адаптиране за лица с увреждания.
В случай че кандидатът е предвидил да извършва ремонтни дейности, свързани с адаптиране за лица с увреждания, е необходимо кандидатът да разполага със собствено помещение или да има договор за наем за помещението, в което се предвижда да се извърши ремонт. По процедурата е допустимо извършването на текущ и основен ремонт. Основният ремонт е допустим единствено за извършване на дейности по осигуряване на достъп за хора с увреждания!
6. Предоставяне на обучения за повишаване на управленските и бизнес умения за повишаване ефективността на управление на социалните предприятия, специализираните предприятия и кооперациите на хора с увреждания.
Обученията по тази дейност следва да са единствено по професии и специалности включени в Списъка на професиите за професионално образование и обучение, утвърден от Министъра на образованието и науката и следва да отговарят на изискванията по специалност „Стопанско управление и администрация“ и могат да бъдат по следните професионални направления и специалностите към тях:
– код 341 – „Търговия на едро и дребно“;
– код 342 – „Маркетинг и реклама“;
– код 343 – „Финанси, банково и застрахователно дело“;
– код 344 – „Счетоводство и данъчно облагане“;
– код 345 – „Администрация и управление“;
– код 346 – „Секретарски и административни офис дейности“;
– код 347 – „Трудов живот“.
Едно лице има право за периода на изпълнение на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020 г. да получи само едно обучение за придобиване на професионална квалификация и само едно обучение за придобиване на ключова компетентност.
7. Подкрепа за осигуряване на заетост за период до 12 месеца – ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ДЕЙНОСТ!
Кандидатът следва да осигури заетост за период до 12 месеца на лица от допустимата целева група. Лицата се наемат по трудово правоотношение. В дейността могат да бъдат включени единствено новонаети лица от целевата група.
В случай че работното място не представлява нетно увеличение на броя на персонала в съответното предприятие в сравнение със средния брой на персонала през последните дванадесет месеца длъжността трябва да е била незаета или овакантена поради пенсиониране по възраст, правомерно уволнение поради извършено нарушение, а не в резултат от съкращаване на персонал.
8. Проучване на търсенето и възможностите за пазарна реализация на изработваните стоки и предоставяните услуги.
В рамките на дейността следва да бъдат включени мерки за определяне на потребителските потребности и нагласи, вкл. проучване на съществуващия пазар за съответните стоки и/или услуги, които кандидатът предоставя. Анализ на възможните начини за продажба. Изследване на ценовите равнища. Прогнозиране на търсенето и развитието на пазара за дадена стока/услуга и др.
9. Социален маркетинг и популяризиране на социалната икономика и социалното предприемачество.
В рамките на дейността следва да се реализират мерки, свързани с организиране и/или участие в събития, насочени към популяризиране на социалното предприемачество и, социалната икономика и популяризиране на социалния ефект от дейността на кандидата и предоставяните стоки и/или услуги. За целите на изпълнението може да се използват различни комуникационни канали – интернет, електрнонни и, печатни издания и др.
По процедурата са допустими още:
– Разходи за трудови възнаграждения по реда на КТ или ЗДСл на всяко лице, включено в заетост при работодател – в размер на 100 % от сумата на минималния осигурителен доход за съответната длъжност (по професии в съответствие с НКПД 2011 г.) и всички дължими вноски за сметка на работодателя, съгласно изискванията на КТ и КСО, за период до 12 месеца.
– Разходи по извършване на СМР – Разходите са допустими единствено, в случай че са надлежно обосновани и описани в дейностите по проекта и са свързани с адаптиране на нови работни места за хора с увреждания. Разходи за ремонт на помещенията, в които ще се адаптират нови работни места за хора с увреждания – до 10% от общите допустими разходи.
Не са допустими разходи за закупуване на моторни превозни средства с изключение на специализирани транспортни средства за хора с увреждания.
Включването на мерки за подкрепата на хора с увреждания, носят допълнителни точки при оценка на проектните предложения.
*(1) За целите на процедурата това са: безработни лица с по-ниска конкурентоспособност на пазара на труда, в които се включват: безработни младежи; безработни младежи с трайни увреждания; безработни младежи от социални заведения, завършили образованието си; продължително безработни лица; безработни лица с трайни увреждания; безработни лица – самотни родители (осиновители) и/или майки (осиновителки) с деца до 5-годишна възраст; безработни лица, изтърпели наказание лишаване от свобода; безработни над 50-годишна възраст; безработни лица с основно или по-ниско образование и без професионална квалификация; други групи безработни лица.
*(2) За изчисляване на финансовата стабилност са необходими данните от Баланса: Собствен капитал (код 05000), Сума на актива (код 04500), Печалба или загуба (код 05600)