Цел на процедурата – Предоставяне на фокусирана подкрепа на българските малки и средни предприятия за насърчаване изпълнението на мерки за енергийна ефективност с цел постигане на устойчив растеж и конкурентоспособност на икономиката.
Стартиране на процедурата: май 2016 г.
Краен срок за прием на проектни предложения: 19:00 ч. на 12 октомври 2016 г.
Интензитет на помощта: В зависимост от категорията на предприятието и избрания режим за финансиране.
Бюджет: 90 млн. евро
Минимален размер на безвъзмездната помощ: 50 000 лв.
Максимален размер на безвъзмездната помощ: 1 500 000 лв.
Допустими по настоящата процедура за подбор на проекти са само кандидати, които са търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите.
Кандидати, които имат минимум три приключени финансови години (2013, 2014 и 2015 г.)
Кандидатите трябва да развиват своята основна икономическа дейност в един от следните сектори:
- B „Добивна промишленост
- C „Преработваща промишленост“
- D „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“
- E „Доставяне на води; Канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване“
- F „Строителство“
финансиране – в две направления:
Елемент А „Инвестиции“
- Разходи за придобиване на машини, съоръжения и оборудване, представляващи дълготрайни материални активи, необходими за изпълнението на мерките, включени в обследването за енергийна ефективност;
- Разходи за придобиване на дълготрайни нематериални активи (вкл. разходи за разработване на софтуер), необходими за изпълнението на мерките, включени в обследването за енергийна ефективност;
- Разходи за СМР: на производствени сгради и/или на мерки за енергийна ефективност, пряко свързани с и необходими за въвеждане в експлоатация на активите, включени в обследването за енергийна ефективност, в случай че такава мярка е включена в обследването за енергийна ефективност.
В случай че дейностите по Елемент А включват:
1/ Извършване на СМР на производствените сгради и/или на мерки за енергийна ефективност, пряко свързани с и необходими за въвеждане в експлоатация на активите, препоръчани в енергийния одит и/или
2/ Придобиване на системи за отопление и охлаждане и/или производство на електрическа енергия от възобновяеми източници за собствено потребление, то разходите за изпълнението им не трябва да представляват повече от 50% от разходите по проекта.
ВАЖНО: При избран режим „инвестиционни помощи за мерки за повишаване на енергийната ефективност“ допустимите разходи включват допълнителните инвестиционни разходи, необходими за постигане на по-високо равнище на енергийна ефективност. Те се определят, както следва:
а) когато разходите за инвестиции в енергийна ефективност могат да бъдат разграничени в общите инвестиционни разходи като отделна инвестиция, тези разходи, свързани с енергийната ефективност, представляват допустимите разходи;
б) във всички останали случаи разходите за инвестиции в енергийна ефективност се установяват чрез сравнение с подобна инвестиция с по-малка енергийна ефективност, която е щяло да бъде осъществена без помощта. Разликата между разходите за двете инвестиции представлява разходите, свързани с енергийна ефективност и съставлява допустимите разходи.
Под подобна (идентична) инвестиция се има предвид технически сравнима инвестиция, но с по-ниски показатели за енергийна ефективност (т.е. инвестиция с еднакъв производствен капацитет и технически характеристики с изключение на онези, които са пряко свързани с постигането на по-високо равнище на енергийна ефективност).
Не са допустими разходи, които не са пряко свързани с постигането на по-високо равнище на енергийна ефективност.
Елемент Б „Услуги“
- Разходи за консултантски услуги за въвеждане и сертифициране на системи за енергиен мениджмънт в предприятията, вкл. съгласно изискванията на стандарт БДС EN ISO 50001 (Система за управление на енергията)/EN ISO 50001;
- Разходи за придобиване на инвестиционен проект по смисъла на Закона за устройство на територията (ЗУТ), свързан с и необходим за изпълнението на проекта;
- Разходи за материали, необходими за изпълнението на мерките по Елемент А;
- Разходи за одит на проекта – до 5 000 лв. (приложимо за проекти със стойност на безвъзмездната финансова помощ над 750 000 евро (1 466 872,5 лв.) в съответствие с чл. 207 от Делегиран регламент на Комисията (ЕО) № 1268/2012 относно правилата за прилагане на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза);
- Разходи за публичност и визуализация – до 3 000 лв.
ВАЖНО: Разходите за Елемент Б „Услуги“ не следва да надвишават 30% от общо допустимите разходи по проекта.
Разпределение на безвъзмездната финансова помощ :
По Елемент А „Инвестиции“
Максимален интензитет на помощта при избран режим „регионална инвестиционна помощ“, в зависимост от категорията на предприятието-кандидат и мястото на изпълнение на проекта:
Категория на предприятието | Максимален интензитет на помощта за дейности
извън ЮЗР (NUTS2)1 |
Максимален интензитет на помощта за дейности
в ЮЗР (NUTS2) |
Микро и малки предприятия | 70 % | 45 % |
Средни предприятия | 60 % | 35 % |
* Съгласно Класификация на териториалните единици за статистически цели в България
Интензитет на помощта при избран режим „De minimis”:
Категория на предприятието | Максимален интензитет на помощта |
Микро, малки и средни предприятия | 70 % |
Интензитет на помощта при избран режим „инвестиционни помощи за мерки за повишаване на енергийната ефективност“ по чл. 38 от Регламент (ЕС) № 651/2014.
Категория на предприятието | Максимален интензитет на помощта |
Микро и малки предприятия | 65 % |
Средни предприятия | 55 % |
По Елемент Б „Услуги“
Интензитет на помощта за режим „de minimis”:
Категория на предприятието | Максимален интензитет на помощта |
Микро, малки и средни предприятия | 90 % |
Допустими Дейности
За да са допустими по настоящата процедура, проектите трябва да се основават на препоръки от извършен енергиен одит по образец („обследване за енергийна ефективност”), изготвен за целите на процедурата за подбор на проекти (Приложение Б към Условията за кандидатстване).
Енергийният одит следва да е извършен от лице, вписано в публичния регистър по чл. 60, ал. 1 от Закона за енергийната ефективност.
Обследването за енергийна ефективност се извършва на основата на информация за енергийното потребление за предходен тригодишен период и данни от измерванията, извършени в хода на обследването.
ВАЖНО: Контролът относно качеството на изготвените енергийни одити ще бъде извършван от Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) като становището за съответствие на енергийния одит с изискванията на процедурата е условие за допустимост на проекта.кандидатите по процедурата имат ангажимент да изготвят енергиен одит по образец (Приложение Б „Образец на енергиен одит“) и да го представят за разглеждане от АУЕР до 10 август 2016 г.
ВАЖНО: Кандидатите за безвъзмездна финансова помощ могат да представят проектни предложения, включващи комбинация от двата елемента, като Елемент А „Инвестиции” е задължителен. Включването САМО на дейности по Елемент Б „Услуги” е НЕДОПУСТИМО по настоящата процедура.
Допустими са инвестиции за изпълнение на мерки за енергийна ефективност, включени в обследване за енергийна ефективност, извършено от лица, вписани в регистъра по чл. 60, ал. 1 от ЗЕЕ и ВСЯКА от предвидените за изпълнение дейности по Елемент А следва да е с потвърден ефект енергийни спестявания от минимум 5% за съответната мярка съгласно обследването за енергийна ефективност;
ВАЖНО: В случай че мерките включват системи за отопление и охлаждане и/или производство на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници, допустими са само такива за собствено потребление.
Забележка: Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП).
За повече информация посетете официалният линк