Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014 г. – 2020 г.
Процедура на подбор на проекти
BG05M9OP0011.008 „ДОБРИ И БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ НА ТРУД“
Схемата цели увеличаване броя на обхванатите заети в предприятията с въведени нови системи, практики и инструменти за развитие на човешките ресурси и подобряване на организацията и условията на труд.
Специфични цели:
- Осигуряване на безопасни условия на труд в предприятията, както и подобряване на работната среда, организацията на труд и управлението на човешките ресурси, което от своя страна се очаква да подобри качеството на работните места и да рефлектира положително върху производителността на труда в предприятията.
- Въвеждането на нови организационни практики, модели и системи за управление на човешките ресурси и инвестициите в по-безопасни и здравословни условия на труд са сред начините за постигане на напредък в тази посока. Осигуряването на възможности за въвеждане на гъвкави форми на заетост ще допринесе за съчетаване на професионалния и личния живот, а така също и до по-дългото оставане в заетостта на по-възрастните хора.
- Да насърчи географската мобилност на работната сила в страната като подкрепи работодателите чрез осигуряване на транспорт на наетите в предприятията лица, вкл. с цел запазване на тяхната заетост и повишаване нивата на устойчива заетост, когато работното място е извън населеното място на тяхната месторабота.
Общ бюджет на процедурата за предоставяне на безвъзмездна помощ: 80 000 000 лв
Размер на безвъзмездната финансова помощ:
- Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ: 50 000 лв.
- Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ: 391 166 лв.
Общ размер на безвъзмездната финансова помощ:
- малки и средни предприятия: 100%
- големи предприятия: до 80%
Приложимият режим на минимална помощ по отношение на безвъзмездната финансова помощ, предоставяна по настоящата процедура е помощта за приемливите разходи, в съответствие с режим „de minimis” (минимална помощ). Общият размер на минималната помощ, предоставена на всяко едно предприятие, не може да надхвърля 200 000 евро (или левовата равностойност – 391 166 лева) за период от три данъчни години. Трите последователни данъчни години обхващат годината на кандидатстване и двете предшестващи данъчни години.
За да бъдат допустими, кандидатите трябва да отговарят на следните изисквания:
- Кандидатите могат да бъдат микро, малки, средни и големи предприятия, в качеството им на работодатели, със самостоятелна правосубектност, които имат право да осъществяват дейност на територията на Република България, в съответствие с българското законодателство.
- Кандидатът разполага със стабилен финансов капацитет (съгласно приложени ОПР и Счетоводен баланс за последната и текущата финансови години).
- Когато кандидатът е новорегистрирана/новосъздадена организация, горепосочените изисквания се отнасят и за него и се доказват със същите документи за периода от регистрацията на кандидата до момента на кандидатстване.
Допустими дейности:
- Дейности за организация и управление на проекта – до 10% от допустимите разходи по проекта.
- Дейности по информиране и публичност – размер до 2 на сто от общите допустими разходи по проекта, в случаите, в които размера на финансовата подкрепа не превишава 195 583 лв. и до 1 на сто от общите допустими разходи по проекта в останалите случаи.
- Разработване, адаптиране и въвеждане на системи за развитие на човешките ресурси в предприятията, вкл. възможности за гъвкави форми на заетост с цел оптимизация на работните процеси, с акцент върху практиките за по-лесното съвместяване на професионалния, семейния и личния живот, както и удължаване трудовия живот на по-възрастните работници и служители. Въвеждане на иновативни модели за организация на труда в предприятията, насочени към повишаване на производителността и опазване на околната среда.
Като допустими в дейността, могат да се включат следните примерни елементи:
- Обезпечаване на софтуер за управление на човешките ресурси в предприятието;
- Оптимизация на работните процеси, вкл. въвеждането на гъвкави форми на заетост (гъвкаво работно време, ротация на работното място и др.) и други практики за по-лесно съвместяване на професионалния и личния живот;
- Въвеждане на иновативни модели за организация на труда в предприятията, насочени към повишаване на производителността и опазване на околната среда:
- Въвеждане на нови практики за обезпечаване на човешки ресурси -планиране, подбор инаемане;
- Въвеждане/подобряване на мерките за развитие на кадрите по отношение на планиране на обучения, управление на кариерата, планиране и осъществяване на мерки за учене през целия живот;
- Въвеждане на промени в системите за възнаграждение на труда;
- Оптимизация на вътрешната комуникация, подобряване на взаимоотношенията и координацията в работата между длъжностите и организационните звена на различни нива.
Дейността трябва да включва задължително и практическото въвеждане в действие (напр. приемане от ръководните органи и включване във вътрешни документи).
- Осигуряване на организиран транспорт от работодателя до и от работното място за заетите в съответното предприятие лица, за период до 12 месеца.
Допустимо е ако:
– местонахождението на работното място е извън населеното място, където лицето е регистрирано по настоящ адрес, но на не повече от 100 км. в едната посока;
– лицата не са командировани по смисъла на Наредбата за командировките в страната;
– трудовата им дейност не е обичайно свързана с пътуване.
Тази дейност може да се изпълни чрез осигуряване на организиран собствен транспорт за собствена сметка или възлагане на превоза на лицензиран превозвач, спазвайки разпоредбите на Закона за автомобилните превози/17.09.1999 г. По настоящата схема се въвежда максимално допустима средна цена за извършвания превоз на пътници, която не може да надхвърля 0,50 лв./кмза едно превозно средство, независимо от броя на пътниците в него
За конкретната дейност следва да се предостави следната информация:
- Детайлно разписана транспортна схема, която включва броя на лицата, за които се извършва превоз, маршрута на извършвания превоз на пътници от и до работното място, както и дали превозът ще се извършва на няколко пъти, в случай че работниците осъществяват дейността си на смени. Детайлната транспортна схема описва подробно маршрута в километри от началната точка, откъдето тръгва съответното превозно средство, местата, от които се качват/слизат служителите до работното място и обратно.
- Вида (брой места) и броя на използваните транспортни средства по маршрута за денонощие – представя се единствено, в случай че кандидатът извършва превоза на пътници от и до работното място със собствен транспорт.
- Осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд, подобряванепрофесионалния и здравния статус на работниците и служителите.
Към дейността са включени следните примерни под дейности:
5.1. Осигуряване на средства за колективна защита, включително модернизация и/или реконструкция и/или обезопасяване на съществуващи обекти, технологични процеси, машини и съоръжения, свързани с подобряване условията на труд. (Напр. – изграждане на парапети и конструкции; устройства за достъп до определени помещения с цел обезопасяване на хората, които работят в тях; изграждане на вентилационна и/или климатична система, свързана с безопасни и здравословни условия на труд и др.)
5.2. Закупуване на ЛПС и специално работно облекло – Дейността се извършва по утвърден списък на работните места и видовете работи, при които се използват ЛПС въз основа на извършената оценка на риска на работните места, в съответствие с Наредба № 3 от 19 април 2001 г. за минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето на работещите при използване налични предпазни средства на работното място.
Недопустимо е закупуването на резервни бройки и униформено облекло!
5.3. Придобиване на стандарти за безопасни условия на труд BS OHSAS 18001:2007 – Дейността включва както подготовка за внедряване на стандарта, така и сертификацията от независим оценител. Допустими са кандидати, които са с коефициент на трудов травматизъм по икономическа дейност, равен или по-висок от средния за страната. Средният коефициент на трудов травматизъм, който ще се прилага за страната през 2016 г. е Ктт = 0,66. Разходите по дейността следва да бъдат в рамките на до 10 % от общата стойност на проекта.
5.4. Обучение на работниците и служители относно специфичните рискове за здравето, свързани с конкретното работно място и методите и средствата за тяхното ограничаване и предотвратяване – Дейността не следва да се припокрива със задължителния въвеждащ инструктаж за безопасност на труда.
5.5. Обучение на служители и работници за безопасна работа с нововъведеното по проекта работно оборудване и технологии, в случай че не е осигурено такова от доставчика.
След извършване на дейностите по обучение следва да бъде издаден документ, удостоверяващ участието на определените служители в обученията!
6.Осигуряване на социални придобивки за работещите, включително ремонт и оборудване на места за отдих, хранене и почивка в предприятията, спортни съоръжения и др.
За осъществяване на дейността е допустимо да се закупи оборудване необходимо за адаптиране на помещения за отдих, хранене и почивка в предприятията, спортни съоръжения и др.
За целите на настоящата процедура, по тази дейност е допустимо работодателят да осигури на работниците и служителите следните социални придобивки:
– Дейности, свързани с осигуряване на дневни занимания с деца;
– Осигуряване на достъп за хора с увреждания;
– Помещения /места за хранене съобразно рационалните норми и специфичните условия на труд;
– Помещения /места за краткотраен отдих, физическа култура и спорт.
Основният ремонт е допустим единствено за извършване на дейности по осигуряване на достъп за хора с увреждания!
Включването на мерки за подкрепата на лица над 54 годишна възраст, както и за опазване на околната среда носят допълнителни точки при оценка на проектните предложения.
РАЗХОДИ ЗА СТРОИТЕЛНО МОНТАЖНИ РАБОТИ следва да са в рамките до 20% от общите допустими разходи!
Кандидатът се задължава да запази заетостта на поне 50% от представителите на целевата група, включени в проекта за период от 6 месеца след приключване на дейностите по проекта.
След приключване на проекта бенефициентът е длъжен да запази предназначението на ремонтираните помещения за срок не по-кратък от 5 години от датата на одобрение на окончателния доклад без прекъсване, с изключение на непредвидени обстоятелства. В случай на възникване на непредвидени обстоятелства срокът спира и продължава да тече след отпадането им.
По отношение на малки, средни и микро предприятия, горецитираният срок се намалява на 3 години.
За повече информация посетете официалният линк