Краен срок: 31.10.2016 г. 17:30 часа
Цел на процедурата:
– Разширяване на възможностите за подобряване качеството на живот на хората с увреждания и техните семейства и повишаване на мотивацията им за независим и самостоятелен начин на живот чрез насърчаване на равните възможности на тези лица за заетост и интеграция на пазара на труда.
– Подобряване на достъпа до услуги за кариерно развитие и насърчаване участието на пазара на труда и възстановяване на трудовата активност на семейства с деца /включително с увреждания/.
– Реализация на комплексни действия в посока улесняване достъпа до заетост на уязвими групи, включително и чрез предоставяне на иновативни социални и здравни услуги;
– Предоставяне на възможности за връщането на пазара на труда на лицата, които полагат грижи за близките си с увреждания;
– Общ размер на бюджета по тази процедура: 20 000 000 лева – Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ: 80 000 лева – Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ: 391 166 лева
Не се изисква съфинансиране от страна на кандидатите. Безвъзмездната финансова помощ може да покрие до 100 % от общо допустимите разходи по проекта.
Допустими целеви групи:
– Икономически неактивни лица;
– Хора с увреждания и техните семейства;
– Семейства с деца с увреждания;
– Деца и възрастни в риск.
Допустими кандидати и партньори:
1. Кандидат може да бъде:
– Община или район на община.
– Доставчик на социални услуги, удостоверено със съответните регистрационни документи, издадени преди крайния срок за кандидатстване.
Когато всички райони на дадена община, подадат проектни предложения, то самата община не може да подаде проектно предложение.
Когато част от районите на дадена община са подали проектни предложения, самата община може да подаде проектно предложение за онези райони или за част от тях, които не са подали проектно предложение самостоятелно.
В сферата на публичната администрация, работодатели по настоящата процедура могат да бъдат само органи на изпълнителната власт съгласно ЗМСМА, както и общинските предприятия по чл. 52 от ЗОС.
2. Партньор на кандидата може да бъде:
– Община*(1) или район на община;
– Доставчик на социални услуги; – Работодател;
– Организация, предоставяща посреднически услуги на пазара на труда;
– Обучителна институция и организация ;
– Център за информация и професионално ориентиране; – Неправителствена организация.
Партньорството по настоящата процедура е допустимо, а не задължително. При оценката на проектното предложение, капацитетът на партньора/ите ще бъде оценяван отделно от този на кандидата и крайната оценка е средноаритметична от оценките на кандидата и партньора.
Партньорствата, създадени за целите на тази схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, не е необходимо да бъдат регистрирани в съда. Към момента на сключване на административния договор за предоставяне на БФП, кандидатът и партньорът/ите трябва да подпишат Споразумение за партньорство.
3. Допълнителни изисквания за допустимост на кандидата и партньора:
– Кандидатът/партньорът е лице, със самостоятелна правосубектност, регистрирано и имащо право да осъществява дейност на територията на Република България в съответствие с действащото българско законодателство;
– Кандидатът/партньорът отговаря на изискванията за предоставяне на минимални помощи, в съответствие с Регламент (ЕС) № 1407/2013 (ако е приложимо).
– Кандидатът/партньорът разполага с финансов капацитет*(2) (съгласно приложени Счетоводен баланс и Отчет за приходите и разходите за последната и текущата финансови години*(3), съобразно Приложение към документите за информация: Методика за оценка на финансовия капацитет на кандидатите. На условието за финансов капацитет следва да отговаря всяка от организациите – кандидат и партньор поотделно.
-Когато кандидатът/партньорът е новорегистрирана/новосъздадена организация, горепосочените изисквания се отнасят и за него и се доказват със същите документи за периода от регистрацията на кандидата до момента на кандидатстване.
– Кандидатът е вписан по реда на Глава 4 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане (ППЗСП) в регистъра на Агенция за социално подпомагане (АСП) като доставчик на социални услуги (когато е приложимо).
– Партньорът е вписан в регистъра на АСП като доставчик на социални услуги, когато ще участва в предоставяне на социална/интегрирана услуга. В случай, че кандидатът ще предоставя по проекта социална услуга (партньорът ще участва в предоставяне на социална услуга), регламентирана в ППЗСП, следва да е вписан в регистъра на АСП за съответната социална услуга.
– Кандидатът е вписан по реда на Глава 4 от ППЗСП в регистъра на Агенция за социално подпомагане като доставчик на социални услуги за деца, въз основа на издаден лиценз от ДАЗД, когато ще предоставя социална/интегрирана услуга за деца по проекта (когато е приложимо).
– Партньорът е вписан в регистъра на АСП като доставчик на социални услуги за деца, въз основа на издаден лиценз от ДАЗД, когато ще участва в предоставяне на социална/интегрирана услуга за деца. В случай, че кандидатът ще предоставя социална услуга за деца (партньорът ще участва в предоставяне на социална услуга за деца), регламентирана в ППЗСП е необходимо да има лиценз за съответната социална услуга, издаден от ДАЗД, и да е вписан в регистъра на АСП въз основа на лиценза от ДАЗД за съответната социална услуга.
– Кандидатът/Партньорът е регистриран в Регистъра на центровете за професионално обучение към НАПОО за професиите и/или специалностите, по които ще се провежда обучението, в случай че кандидатът/партньорът ще извършва обучение по професионална квалификация по проекта.
– Кандидатът/Партньорът е регистриран в Регистъра на центровете за информация и професионално ориентиране към НАПОО, в случай че кандидатът/партньорът ще извършва професионално ориентиране по проекта. – Кандидатът/Партньорът е регистриран в Агенция по заетостта, в случай че кандидатът/партньорът ще предоставя посреднически услуги на пазара на труда по проекта.
– Когато кандидат/партньор е община или район на община при подаване на проектното предложение е необходимо да представи Решение на общинския съвет. В случай че в посочените срокове за подаване на проектни предложения не е предвидена сесия на Общинския съвет е допустимо решението да бъде представено по време на оценката или преди сключване на договор.
Допустимите за финансиране дейности:
Настоящата процедура се изпълнява в рамките на две приоритетни оси – приоритетна ос 1 и приоритетна ос 2 от ОП РЧР 2014-2020г.
– Допустими дейности по Компонент 1 (мерки, попадащи в обхвата на ПО1) – Допустими дейности по Компонент 2 (мерки, попадащи в обхвата на ПО2)
Като основни дейности се приемат тези, които се реализират по Компонент 2, а дейностите по Компонент 1 са допълващи. Проекти, включващи единствено и само дейности по КОМПОНЕНТ 1 не са допустими.
1. Допустими дейности по Компонент 1:
Дейностите по Компонент 1 са насочени към всички изброени лица от целевата група (икономически неактивни лица; хора с увреждания и техните семейства; семейства с деца с увреждания и деца и възрастни в риск).
1.1 Предоставяне на посреднически услуги на пазара на труда и др. подкрепящи услуги за заетост.
1.2 Професионално информиране и консултиране, вкл. по въпроси относно упражняването на трудови и осигурителни права на лицата, полагащи грижи за зависими членове или на хората с увреждания.
1.3 Подобряване на достъпа до услуги за кариерно развитие, насърчаване участието на пазара на труда и възстановяване на трудовата активност на членовете на семейства с деца /включително с увреждания/.
1.4 Предоставяне на обучение за повишаване на професионалната квалификация или придобиване на нова.
1.5 Предоставяне на обучение за придобиване на ключови компетентности 2, 3 и 4 „Общуване на чужди езици“, „Математическа компетентност и основни знания в областта на природните науки и технологиите“ и „Дигитална компетентност“.
– В случай, че се предвиждат обучения за лицата от целевата група се допуска едно лице да бъде включено само в едно обучение по професионална квалификация или само в едно обучение по ключови компетентности, или в по едно обучение и от двата вида.
1.6 Осигуряване на заетост на лицата, полагащи грижи за зависими членове или на хората с увреждания след предоставяне на посреднически услуги и/или обучение за период до 6 месеца.
1.7 Адаптиране и оборудване на работно място за лицата с увреждания. Тази дейност е допустима единствено в случай, че работодателят предвижда да наеме лица с увреждания и поеме ангажимент за това.
1.8 Работа с работодателите за преодоляване на дискриминационни нагласи при наемането на представители на уязвими групи на пазара на труда, заедно с предоставянето на посреднически услуги за работодателите.
2. Допустими дейности по Компонент 2:
Проектните предложения по Компонент 2 следва да включват комплекс от дейности, насочени към:
2.1 Реализация на интегрирани подходи за мотивиране и насърчаване участието на пазара на труда на лица, полагащи грижи за зависими членове на семейства /деца, вкл. и с увреждания, възрастни хора, зависими от грижи, пълнолетни лица с увреждания/
В проектни предложения, в които е предвидена дейност 1 от Компонент 2 е необходимо реализиране на интегриран подход, включващ дейности насочени едновременно към членовете на семейства, зависими от грижи и лицата, които полагат грижи за тях.
2.2 Подобряване достъпа до здравеопазване и промоция на здравето, вкл. чрез иновативни междусекторни услуги в общността и в домашна среда, според индивидуалните потребности на човека с увреждане и чрез информационно- образователни и здравноконсултативни услуги.
2.3 Подкрепа за намиране на работа и подобряване достъпа до заетост на хората с увреждания, вкл. чрез интегрирани комплексни мерки и предоставяне на подкрепящи иновативни услуги в общността.
Във формуляра за кандидатстване, следва да се обоснове необходимостта от разкриване на съответната услуга по Компонент 2 на база приети областни стратегии за развитие на социалните услуги за период от 5 години/ стратегии и годишни планове за развитието на социалните услуги на общинско ниво и как разкриването на съответната социална услуга ще отговори на конкретните потребности на хората от целевите групи.
За целите на конкретната процедура няма да се подкрепят проектни предложения, в които е предвидено да се разкрият или функционират социални услуги от резидентен*(4) тип.
2.4 Инициативи за информиране и представяне на възможностите на хората с увреждания позитивната им роля в обществото с цел разчупване на стереотипите и промяна на нагласата на обществото и работодателите спрямо тях чрез информирането им в достатъчна степен за възможностите на хората с увреждания.
2.5 Обновяване и текущ ремонт на помещенията, в които ще се предоставят услугите и доставка на подходящо оборудване и обзавеждане, когато е приложимо.
Дейности 4 и 5 не могат да се реализират самостоятелно и следва да са обвързани с останалите дейности по Компонент 2.
3. Допустими разходи:
3.1 Разходи за персонал;
3.2 Разходи за материали;
3.3 Разходи за материални активи;
3.4 Разходи за нематериални активи; 5. Разходи за услуги; 6. Разходи за строително монтажни работи – до 10% от общите допустими разходи; 7. Непреки разходи – до 10% от общите допустими разходи.
4. Недопустими разходи:
– разходи за закупуване на МПС.
– закупуване на компютърно оборудване и софтуер за административни нужди на предприятието (вкл. софтуерни системи за управление – ERP, CRM и други подобни системи и модули към тях).
– разходи за дневни и/или транспортни разходи на включените в обучения по професионална квалификация или ключови компетентности.
*(1) Допустимо е структури/звена на общината, които нямат самостоятелна юридическа правоспособност да кандидатстват чрез нея за получаване на безвъзмездна финансова помощ. В този случай, кандидатът е самата община чрез съответната структура/звено и всички документи се подписват и подават от името на кмета на общината или упълномощено лице.
*(2) Вземат се данните от Баланса: Собствен капитал (код 05000), Сума на актива (код 04500), Печалба или загуба (код 05600).
*(3) Под „текуща финансова година“ се има предвид периода от 01.01.2016 г. до последната дата на месеца, предхождащ месеца на кандидатстване.
*(4)„Социална услуга – резидентен тип“ е форма на социална услуга за задоволяване на ежедневните потребности за ограничен брой лица – не повече от 15, които предоставят възможност за живеене в среда, близка до семейната, съгласно ППЗСП